image

PeyamaKurd – Süleymaniye Asayişi, daha önce gerçekleşen operasyonlar kapsamında gözaltına alınan bazı IŞİD’li teröristlerin ifadelerini yayımladı. IŞİD çetesine mensup kişilerin Kerkük ve Diyala'nın yanı sıra Kürdistan Bölgesi ile ilgili planı da ortaya çıkarıldı.

Süleymaniye Asayişi tarafından yapılan açıklamaya göre, “Yapılan çalışmalar sonucu IŞİD terör örgütünün eylemler yapmak adına Kürdistan Bölgesi, Kerkük ve Diyala’ya bazı “İntihar saldırganı ve eylemci ” çetelerini göndermeyi planladığının ortaya çıkarıldığı” ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, “Kerkük ve Diyala’da IŞİD terör örgütünün tekrar hareketlenmesi ve bunların artmasıyla Kürdistan Bölgesi Asayiş Kurumu (Süleymaniye Asayişi tarafından), başta Süleymaniye olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin iş ve ilçelerin güvenlik durumunu takip etmek için sağlam bir güvenlik duvarını kurarak, ortak bir soruşturma ve takip odası kuruldu” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklama şöyle devam etti: “Süleymaniye Asayişi, yapılan teknik ve fiziki takip sonucu, aralarında intihar eylemcisi ve saldırganlar olan IŞİD’lilerde sorumlu (Hacı Musaab) hakkında detaylı bilgilere ulaşıldı.

Bunlar Kerkük ve Diyala’da geniş bir terörist şebekesi kurmuş durumdalar. Söz konusu şebeke Ebu Hureyra ile Ebu Mucahid sorumluluğunda. Gerginlik yaratacak faaliyetlerde bulunmak için Kerkük ve Diyala’ya intihar saldırganı teröristleri nakleden Ebu Fetih ile Ebu Seyif de söz konusu şebekenin içinde yer alıyor.”