image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhilat partilerine yönelik saldırıları üstlenen İran, saldırıların devam edeceği tehdidinde bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan (Pasdaran) yapılan açıklamada, “Terör gruplarının tehdit ve üsleri yok edilip, Bölge yetkilileri sorumluluklarını yerine getirene kadar operasyonlar sürecek” ifadeleri yer aldı.

İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhilat) süren protestolarla ilgili Rojhilat partilerinin sorumlu tutulduğu açıklama şöyle devam etti: “Pasdaran Ordusu Hamza Kara Kuvvetleri, ulusumuzun düşmanlarının üslerini top ve İHA’larla yoğun şekilde bombalamıştır.”

‘Kürdistan Bölgesi Hükümetinden açıklama’

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ise, İran’ın hava saldırılarını şiddetle kınadı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti yaptığı açıklamada, “Hangi gerekçeyle olursa olsun, İran İslam Cumhuriyeti tarafından muhaliflerin üslerinin füzelerle bombalanması yanlış ve akıl almaz bir tavırdır ve olayların akışını bozmaya yöneliktir” ifadelerine yer verdi.

“Topraklarımıza yönelik süren ve sivil halkın zarar görmesine yol açan bu tür saldırıları kınıyoruz” sözleri yer alan açıklamada, ihlallere son verilmesi istendi.