image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Meclis başkanı Muhammed Halbusi, Kürdistan Bölgesinin başkenti Erbil’e düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı.

Mustafa Kazımi, sosyal medya hesabı üzerinden Kürtçe, Arapça ve İngilizce yaptığı paylaşımda, "Sevgili Erbil şehrini ve sakinlerini hedef alan saldırı, halkımızın güvenliğine yönelik bir ihlaldir” dedi.

Konu hakkında Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesrur Barzani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini dile belirten Kazımi, güvenlik güçlerinin saldırıyı araştıracağını ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Irak hükumetine bağlı Güvenlik Medya Hücresi de, güvenlik güçlerinin Erbil’i hedef alan saldırı ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Berhem Salih: Erbil saldırısıyla hükümet kurma çalışmaları hedef alındı!

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise, Erbil saldırısıyla hükümet kurma çalışmaları hedef alındığını iddia etti.

Salih açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Saldırının zamanlamasının siyasi tıkanıklığın giderilmesi için başlatılan girişimlere denk gelmesi, muktedir bir hükümetin kurulmasını engellemek içindir. Ülkenin kaosa sürüklenmesi çabaları karşısında sıkıca durmak lazım. Güvenlik güçlerimizin saflarını birleştirmemiz, devlet mercilerini oluşturmamız ve yasa dışı teröristlerle mücadele etmemiz gerekiyor."

Halbusi: Erbil'in hedef alınması, tüm halkın güvenliğine saldırıdır!

Öt yandan Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi de Erbil'e düzenlenen saldırıyı kınadı.

Halbusi yayımladığı mesajda, "Erbil'in hedef alınması Irak'ın egemenliğine ve tüm halkının güvenliğine saldırıdır. Kınadığımız olayın karşısında durmak için ulusal birlik tutumu geliştirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.