image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu eski üyesi Dr. Omer Abdulsettar, Irak'ta kazanan tek tarafın Kürdistan Bölgesi olduğunu, Irak’ın Kürdistan Bölgesi ile sorunları çözmemesi durumunda, ABD ve diğer devletlerin Kürdistan Bölgesi’ni bağımsız bir devlet gibi muhatap alacaklarını belirtti.

İstanbul’da düzenlenen IŞİD terörü tehlikesi ve Irak’ın geleceğinin ele alındığı panele eski Musul Valisi Asil Nuceyfi, eski Iraklı parlamenter Dr. Omer Abdulsettar ve çok sayıda Iraklı siyasetçi ile uzman katıldı.

Panelde konuşan Nuceyfi, IŞİD’in Irak’ta çok zayıfladığını ancak Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözülmemesi durumunda örgütün yeniden güçlenerek bölgeye yayılacağını söyledi.

K24’e konuşan Abdulsettar, “Kürdistan Bölgesi, sorunların çözümü konusunda Bağdat hükümetinin nasıl bir yol alacağını izliyor.

Eğer Bağdat anlaşma ve müzakerelere göre sorunları çözme yoluna gitmezse o zaman ABD ve diğer devletler Kürdistan Bölgesi’ne bağımsız bir devlet gibi bakacaklar ve o şekilde muhatap alacaklar. Zaten Irak’taki en iyi şey ve kazanan tek taraf Kürdistan Bölgesi’dir” dedi.