image

PeyamaKurd - Yeni tip Coronavirüs salgını ile ilgili açıklamada bulunan Irak Sağlık Bakanlığı, 34 yeni Coronavirüs vakasının kaydedildiğini, 39 virüs vakasının iyileştiğini duyurdu. 

Salgının ortaya çıktığı son 24 günde Kürdistan Bölgesi dahil ülkedeki test sayısının 1526 olduğunu ve şimdiye kadar toplamda 35 bin 415 kişiye test yapıldığını duyurdu. 

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü, bazı medya organlarının yaptığı, Irak’ın Coronavirüs riskinden ayrıldığını ve hastalığın kontrol altına alındığına yönelik yapılan haberleri yalanlayarak, ülkede salgının hala risk taşıdığını ve medya organlarının bu yönde yaptığı haberlerin güvenilir kaynaktan bilgi almasını istediğine katıldığını belirterek, vatandaşlara, sağlık durumlarında anormal bir durum hissetmeleri halinde en yakın sağlık dairesine başvurmalarını istedi. 

Irak Sağlık Bakanlığı, ülkede 34 kişide Covid-19 vakası tespit ederken 39 kişinin de bu hastalığı yendiğini duyurdu. 

Ülkedeki Coronavirüs salgını hakkında yapılan testlerin sonucunda son derece şeffaf oldukları ve sonuçların derhal kamuoyu ve Uluslararası Sağlık Örgütleri ile paylaştığı belirtilen açıklamada, son 24 günde Kürdistan Bölgesi dahil ülkedeki test sayısının 1526 olduğu ve şimdiye kadar toplamda 35 bin 415 kişiye test yapıldığı ifade edildi. 

Irak Sağlık Bakanlığı bugünkü vefat sayısının Kürdistan dahil 4 olduğunu söyleyerek illerin şöyle olduğunu açıkladı: 

Kerkük 1 

Süleymaniye 1 

Bağdat 1 

Basra 1 

Bugün 34 vakanın bulunduğu iller ise: 

Bağdat Rısafa 8 

Bağdat Tıp Kenti 6 

Süleymaniye 4 

Erbil 1 

Basra 15 

Sağlığına kavuşan vatandaşların bulunduğu iller ise: 

Bağdat Rısafa3 

Bağdat Tıp Kenti 3 

Necef 10 

Süleymaniye 3 

Erbil 1 

Kerbela 6 

Kerkük 5 

Diyala2 

Basra 6