image

PeyamaKurd - Irak ve Peşmerge güçleri arasında ortak güç kurulmasına Koalisyon'dan destek geldi. Açıklamada bulunan ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon, Peşmerge ve Irak ordusunun kuracağı ortak tugayları desteklediğini bildirdi.

Ortak görüşmelere dair bir açıklamada bulunan Uluslararası Koalisyon “IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon, Kürdistan Peşmergesi ve Irak ordusunun işbirliğini ve kurulacak ortak gücü destekliyor”  sözlerine yer verdi.

Bağdat'ta yapılan müzakerelere ilişkin Peşmerge Bakanlığı heyeti ve Irak askeri yetkililerin gerçekleştirdikleri görüşmelere Irak ve Suriye’deki Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutanı General John Brennan’ın da katıldığı belirtilen açıklamada “Birlikte, IŞİD’i kalıcı olarak yenilgiye uğratmaya kararlıyız” denildi.

Peşmerge heyeti, Bağdat'ta!

Bugün Bağdat’a giden Peşmerge Bakanlığı heyeti Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Irak Savunma Bakanlığı’nın Peşmerge Güçleri’ne yönelik yardımları ve taraflar arasındaki işbirliği ele alındı.

İki tugayın oluşturulması ilişkin prosedürler tamamlandı!

Taraflar arasında güçlü bir güven inşa edilmesi gerektiği belirtilen görüşmede, bunun IŞİD’le daha etkin mücadelede için önemine vurgu yapıldı

Ortak tugayların kurulmasının da ele alındığı görüşmede Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, iki tugayın oluşturulması ilişkin prosedürlerin tamamlandığını belirtti.