image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük’ün Pirde ilçesine bağlı Saleyi ve Hafteğar bölgelerinde Irak güçlerinin desteğiyle Araplaştırma adımları atılırken, Kürt çiftçilerden arazilerindeki çalışmaları durdurmalarının istendiği ifade edildi.

Açıklamada bulunan Pirde'deki Saleyi Aşireti Sözcüsü Nebez Saleyi, 300 bin dönüme yakın tarım arazilerinin olduğunu ancak kendileri için sorun çıkarıldığını dile getirdi.

Saleyi açıklamasında, arazilerinde çalışmalarının engellendiğini belirterek, “Enfal dönemi geçti ve o dönem arazilerimizin çoğu terk edildi. Bu topraklarımız kanla sulandı. Buraları terk etmeyiz” sözlerine yer verdi.

"Araplara toprakların teslim edilmesi boş hayaldir"

Aşiret Sözücü değerlendirmesinde, “1963 yılında Şeyh Ahmed döneminde Ulusal Muhafızlar’a karşı bu bölge korundu. Dolayısıyla 2020 yılında çevreye yerleştirilen Araplara toprakların teslim edilmesi boş hayaldir” dedi.

Bölgedeki petrol ve tarım arazilerinin esas sorun olduğunu belirten çiftçilerden Tewana Şeyh Latif ise, “Biz bu arazilerin sahibiyiz ve bu hakkımız elimizden alınıyor. Bu yıl arazilerimizi ekip biçme hakkımızın verileceğini ümit ediyorduk ancak sorun daha da derinleştiriliyor ve arazilerimiz bizden alınmak isteniyor” açıklamasında bulundu.