image

PeyamaKurd - İngiltere Savunma Bakanlığı Ortadoğu Danışmanı Mareşal Martin (Sammy) Sampson, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin İngiltere ziyaretine ilişkin açıklama yaptı.

Sampson, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile Başkan Neçirvan Barzani görüşmesini “özel, sıcak ve olumlu” olarak nitelendirdi.

Mareşal Sampson, Neçirvan Barzani’nin coşkulu bir lider olduğunu ve müttefikleri ile doğru işler yapmak için çabaladığını belirterek, “Kürtlerle uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var” diye konuştu.

Rudaw’a konuşan Sampson, Neçirvan Barzani ile Ben Wallace'ın görüşmesine ilişkin, “Özel bir toplantıydı. Kürt dostlarımızla uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var. Olumlu ve sıcak geçen bir toplantıydı” ifadesini kullandı.

Sampson, toplantıda görüşülen konular hakkında ise “Toplantının bir bölümü tarihsel geçmişimizle ilgiliydi. Geçmişte nasıl destek sağladığımızı ve Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın ihtiyaç duyduğu şekilde bu desteği nasıl devam ettirebileceğimizi ele aldık. Onlarla işbirliği yapmak istiyoruz” bilgisini aktardı.

Neçirvan Barzani hakkında konuşan Samspson, “Ülkesi için coşkulu, halkı için coşkulu ve müttefikleriyle birlikte doğru olanı yapmak istiyor. Biz de aynı heyecana sahibiz. Unutmayın, Başbakanımız John Major, 20 yılı aşkın bir süre önce Kürdistan Bölgesi'ni ve genel olarak Irak'ı koruma konusunda kararlıydı” dedi.