image

PeyamaKurd - CEFTUS Direktörü Kürt iş insanı İbrahim Doğuş, Güney Londra’nın en yoğun nüfuslu bölgelerinden Lambeth Belediyesi’nin başkanlığına seçildi.

Mayıs 2018 seçimlerinde Lambeth’te aday olduğu bölgede rekor sayıda oy olarak belediye meclisine seçilen İbrahim Doğuş, belediye meclisinin İşçi Partili gurubunun ilk toplantısında belediye başkan yardımcılığına seçilerek bir ilke imza atmıştı.

Son bir yıldır belediye başkan yardımcılığı görevini sürdüren İbrahim Doğuş, başkentin güneyinde, parlamentonun tam karşısında yer alan London Eye, St. Thomas Hastanesi gibi simge yerlerin bulunduğu 350 bin nüfuslu Lambeth’in Belediye Başkanlığı görevini, bugün düzenlenen törenle Chistopher Wellbelove’dan devraldı.

Törenin ardından K24’ün sorularını yanıtlayan Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, şu ifadeleri kullandı:

“Lambeth, Londra’nın en büyük ve önemli ilçelerindendir. İlk kez bir Kürt Lambeth Belediyesi’nin başkanlığına seçiliyor. Öte yandan İngiltere de Kürtlerin mücadelesi adına önemli bir ülkedir. Kürtler olarak İngiltere’de önemli mevkilere gelmek istiyoruz.”

20 küsur yıldır İşçi Partisi’nde görev yaptığını dile getiren Doğuş, söz konusu partinin İngiltere’de Kürtlerin en büyük ikinci dostu olduğuna dikkat çekti.

İngiltere’de Kürtlerin çoğunlukla İşçi Partisi’ni desteklediğini dile getiren Doğuş, “Lambeth, bugün İşçi Partisi’nin kontrolündedir” diye konuştu.

Yapacağı faaliyetlerden de söz eden Lambeth Belediye Başkanı, ileride İngiltere Parlamentosu’na gireceğine inandığını ifade ederek, “Ancak şu anki amacımız Lambeth halkı için çalışmaktır. Çalışmalarımı İşçi Partisi’yle sürdüreceğim” dedi.

Öte yandan, İngiltere nüfusunun giderek arttığından da söz eden İbrahim Doğuş, “İngiltere’nin Ortadoğu’da ve Kürdistan’ın dört parçasında büyük bir etkinliği söz konusudur. İngiltere’nin amacı Kürt halkıyla İngiltere halkı arasındaki dostluk ilişkilerini attırmaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin (CEFTUS) yöneticiliğini yapmasının yanı sıra İngiltere’de her yıl düzenlenen ‘En İyi Kebap Ödülleri’nin (British Kebab Awards) de kurucusu olan Doğuş, yardım programlarında sık sık yer alan bir isim.

22 Mart 2017’de Londra’daki İngiliz Parlamentosu’na yönelik 4 İngiliz vatandaşın hayatını kaybetmesine ve 20’sinin yaralanmasına yol açan bombalı araçla gerçekleştirilen terör saldırısında insani tutumundan dolayı büyük övgü alan Doğuş, İngiliz medyasının gündemine girmişti.