image

PeyamaKurd- Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) saflarında bulunan 16 Ekim ihanetçilerinin başını çekenlerden Aras Cengi Talabani, İran’a yaranmak adına Kerkük petrolü konusundaki huzursuzluğunu belli etti. Talabani’nin Irak’ın, İran’a giden petrolleri durdurmasına ilişkin son zamanlardaki tepkileri Tahran’a olan bağlılığını da açıkça ortaya koyuyor. 

Bilindiği üzere Irak’ın yeni Başbakanı Adil Abdulmehdi 26.10.2018 tarihinde İran’a giden Kerkük’teki petrolü durdurma kararı aldı ve bu YNK içindeki ihanetçi grubu rahatsız etti. 

Aras Cengi konuya ilişkin Facebook hesabından şu ifadeleri kullandı: “İran’a karşı alınan bu karara ilişkin nankörce davranamayız. Bütün güçlerimizle alınan bu kararı durdurmak için mücadele etmeliyiz.” 

Aras Talabani, 16 Ekim ihanetçilerinden biri ve son dönemlerde Irak Ordusu’nun Kürdistan topraklarına geri dönmesi için çağrıda bulunuyor. Gurubun amacı ise ordunun, Kürdistan’da 16 Ekim hamlesinin devamını sağlamak ve böylece petrol kaynaklarına hakim olmak. 

Şüphesiz Irak hükümeti bu kararı İran’a alınan ambargo çerçevesi dahilinde aldı. İhanetçi 16 Ekim grubu ise kendi çıkarları için bu karardan huzursuz. Bu sebeple de beslemeleri oldukları İran’a yaranmak için çıkar politika üretiyorlar.