image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Yönetimi (KBY) İçişleri Bakanlığı, Süleymaniye’de tutuklu bulunan terör örgütü IŞİD mensuplarının, Kerkük’e sevk edilmesinden haberdar olmadıklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan  açıklamada, “Süleymaniye’de tutuklu bulunan 176 terör zanlısının Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük’teki resmi makamlara teslim edilmesiyle Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bir ilgisi yoktur” denildi. 

Söz konusu açıklamada, Erbil yönetiminin IŞİD teröristlerinin tutuklanma ve Kerkük’e nakledilmesi sürecinde hiçbir şekilde bilgilendirilmediği de belirtildi.

Tutuklu teröristlerin Kürdistan Bölgesi’nden, Irak merkezi hükümetine teslim edilmelerine yönelik yasal bir mekanizmanın bulunduğu hatırlatılan açıklama şöyle devam etti: “Süleymaniye üzerinden yürütülen teslim sürecinin bu mekanizmanın dışında gerçekleşti.” 

“Kararda KYB eş başkanlarına dikkat çekmişti” 

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük Sorumlusu Muhammed Osman, 19 Mayıs’ta Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kerkük’te Ekim 2017’den önce IŞİD ile mücadele sırasında yakalanan zanlıların Kerkük’teki resmi makamlara teslim edileceğini belirtmişti.

Osman, teröristlerin ne zaman teslim edileceğine dair herhangi bir bilgi vermezken, kararın alınmasında KYB eş başkanlarının inisiyatiflerinin önemine dikkati çekmişti