image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu üyelerine göre sınır kapılarının gelirleri Kürdistan Bölgesi’nde kalırsa ve hükümet reform programını uygulamaya devam ederse maaş sorununu çözülebilir.

Yine de Bağdat ile müzakerelere devam etmeli diyen Kürdistan Parlamentosu üyeleri, Iraklı tarafların bütçe ve çalışanların maaşlarını Kürdistan Bölgesi’ne karşı siyasi baskı aracı olarak kullandığını iddia ediyor.

K24’e konuşan Kürdistan Parlamentosu Temiz Eller Komitesi Üyesi Weysi Said, “Hükümeti oluşturan taraflar birlik içinde hareket ederse, hükümet maaş sorununu çözebilir” dedi.

Öte yandan Weysi Said Bağdat ile müzakerelerin devam edilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Weysi Said, Erbil’in maaş konusunda Bağdat’a sırtını dayamasına ve Bağdat’ı beklemesine gerek kalmaması için “Tüm sınır kapılarının gelirleri Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin hazinesine dönerse ve hükümetin reform programı kapsamında diğer gelirler iyi örgütlenirse Erbil’in maaş konusunda Bağdat’a sırtını dayamasına ve Bağdat’ı beklemesine gerek kalmaz” ifadesini kullandı.

Kürdistan Parlamentosu Üyesi Sara Dilşad ise yasadışı ticaretin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne verdiği zarara vurgu yaparak, “Bazı taraflar, kaçakçılığı bırakırsa, sınır gelirleri iyi düzenlenirse ve siyasi taraflar hükümetin reform konusundaki adımlarını desteklerse 9’uncu kabine maaş sorununu çözüme kavuşturabilir” dedi.