image

PeyamaKurd- PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Irak parlamentosunun görev süresinin dolduğunu bu yüzden yasa tasarısı onaylama yetkisinin bulunmadığını  ifade etti. Facebook hesabından Irak Parlamentosu’nun seçim sonuçlarına ilişkin aldığı kararı eleştiren. Zebari, “Hükümet ve parlamentonun birçok konuda anayasanın maddelerini ihlal ettiğini” dile getirdi.

PDK’li Hoşyar Zebari seçimlerin yapıldığını parlamentonun görev süresini doldurduğu için yasa tekliflerini onaylama yetkisinin bulunmadığını belirterek, “Dün toplanarak bir dizi karar alan parlamentoyu eleştirerek anayasaya aykırı davranıyor. Dün oturum gerçekleştiren parlamentonun hükümet kurulmaksızın yasa çıkaramayacağı gerçeği bulunuyor. Öte yanddan Irak seçimlerine ilişkin parlamentonun hakem rolü var ve alınan bu karar kaybeden üyeler tarafından alındı” dedi. .

Zebari son olarak, “Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nun parlamentoya bağlı olmadığını, bundan dolayı parlamento tarafından görevden alınarak yerine yargı mensuplarını atayamayacağını” vurguladı.