image

PeyamaKurd-  Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'de Başbakan Neçirvan Barzani ile ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman'ın katılımıyla ABD'nin yeni başkonsolosluk binası açıldı.

Bugün Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'de yeni ABD'nin Başkonsolosluğu kompleksinin açılışı gerçekleşti. Törene Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Neçirvan Barzani ABD'nin isteği üzerine açıldığını belirterek "Daha büyük bir konsolosluğun bölgemizde açılması ABD'nin Kürdistan'a verdiği önem ile güveni şimdi ve gelecekte Kürdistan ile ilişkilerini  sürdüreceğinin göstergesidir " dedi.

ABD’nin bu projesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Başbakan “Bu atılan adımı çok önemli ve değerli görüyoruz. Umarız belirlenen zamanda başarılı bir şekilde tamamlanır” dedi.

 ABD’nin Başkonsolosluğu Kompleksi’nin Erbil’de en büyük projelerden biri olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Neçirvan Barzani, “Bu adım ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nin şimdi ve gelecekte güvendiğinin göstergesidir. ABD’nin Irak federal çerçevesinde Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini sürdürmek istediğinin bir işaretidir. ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler eskiye dayanmaktadır.

ayrıntılar geliyor...