image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında yaşanan göçmen krizi sorunu ile ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, “PKK, Belarus sınırındaki göçmen sorununu Kürdistan Bölgesi’ne karşı kullanmak istiyor” açıklamasına yer verdi.

Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin kamptaki bekleyişi sürerken Belarus-Polonya sınırında yaşam şartları hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle zorlaşıyor.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, bazı göçmenlerin suistimal edilerek Kürdistan Bölgesi’ni suçlayıcı beyanlarda bulunmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yayımlanan açıklamada, batı ülkelerine doğru göç sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekilerek, “Bazı Kürdistan Bölgesi vatandaşları Batı ülkelerinden oturum almak için Belarus sınırına gitmiştir” ifadesi kullanıldı.

"PKK, Kürdistan'ı suçlayan vatandaşları suistimal ediyor"

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’ni suçlayıcı beyanlarda bulunan bazı vatandaşların PKK ve bazı kesimler tarafından suistimal edildiğine vurgu yapılarak şu sözlere yer verildi:

“Söz konusu ülkelerden oturum alabilmek için daha güçlü bir dosya sunmak amacıyla farklı bahanelerle Kürdistan Bölgesi'ni suçlayıcı beyanlarda bulun bazı vatandaşlar; PKK, bir grup kaçakçı, bazı turizm firmaları ve birtakım siyaset tüccarları tarafından suistimal edilmektedir."

Açıklamada güvenli ve huzurlu konumunun yanı sıra birlikte yaşam ve insan haklarına saygının olduğu Kürdistan Bölgesi’nin hem yabancılar hem de bölge vatandaşları için en yaşanabilir yerlerin başında geldiğine vurgu yapıldı.

Hukukun üstünlüğüne dikkat çekilen açıklamada, Kürdistan Bölgesi vatandaşları gibi Irak ve diğer bölgelerden gelen herkesin aynı haklardan yararlandığı ifade edildi.

Vatandaşa çağrı: "Sizi kullanmalarına izin vermeyin"

Açıklamada, Belarus sınırındaki vatandaşların büyük paralar harcadığı ve mağdur olduklarının herkes tarafından görüldüğüne dikkat çekilerek şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir vatandaşımız siyasi nedenler ve insan hakları ihlalleri nedeniyle göç etmek zorunda kalmamıştır. Nitekim söz konusu vatandaşlar yasal yollarla, havaalanları ve diğer sınır kapılarını seyahat özgürlüğü kapsamında kullanarak Belarus sınırına gitmiştir. Kürdistan Bölgesi tüm insan haklarına olduğu gibi seyahat özgürlüğünü de son derece önemsemektedir."

Açıklamada ayrıca, vatandaşlara “Siyaset ve insan ticareti yapan grup ve tarafların sizi vatanınıza karşı kullanmasına izin vermeyin” çağrısında bulunuldu.