image

PeyamaKurd-Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, dün akşam saatlerinde Erbil-Pirmam yolunda yapılan drone saldırısına ilişkin yeni bilgiler verdi. Yapılan açıklamaya göre, saldırıda kullanılan drone’un Irak Hizbullahı milisleri tarafından Pirde sınırlarından Erbil’e gönderildiği duyuruldu.

Güvenlik Konseyi’nden, bomba yüklü drone saldırısı sonucu yaşanan patlamaya ilişkin, yapılan yeni açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 “Saldırının ardından bölgesel bir güce ait bazı internet siteleri, her zaman olduğu gibi saldırıda MOSSAD’a ait bir aracın vurulduğu ve bir kişinin öldürüldüğü yalanını ortaya attı. Bu yalanlarla kendi kamuoylarını kandırmaya çalışıyorlar ancak Erbil ve Bölge halkı saldırının yerini, şeklini ve sonucu kendi gözleriyle gördüğü için bu tür haberler alay konusu olmuştur.” denildi.

 “Zayıflıklarını örtbas etmek için bu yollara başvuruyorlar”

Açıklamanın devamında,“Söz konusu gruplar başarısızlık ve zayıflıklarını örtbas etmek için bu tür propagandalar başvuruyor. Eğer öyle değilse, kendi başkentleri ve şehirlerinin güvenliklerini sağlasınlar. Kürdistan Bölgesi hiçbir zaman komşu ülkelere saldırı için bir üs olmayacak. Bu ülkeler de Kürdistan Bölgesi halkı ve Irak topraklarının egemenliğine saygı göstermeli.”ifadeleri kullanıldı.

Patlama, Erbil ile Pirmam ilçesi arasında meydana gelmişti

Erbil ile Pirmam ilçesi arasındaki yolda,  dün gece saat 21.35 itibari ile drone saldırısı sonucu bir patlama yaşanmıştı. Yaşanan patlamada, yolda bulunan bazı araçlar zarar görürken, polis ve asayiş ekipleri olay yerinde inceleme başlatmıştı. Olay ile ilgili, Kürdistan Anti Terör tarafından yapılan açıklamada, patlamanın patlayıcı yerleştirilmiş drone saldırısı sonucu gerçekleştirildiği açıklanmıştı.