image

PeyamaKurd - Savaş ve soykırım nedeniyle Avrupa’ya göç eden bazı Kürtler, gittikleri ülkelerde karşılaştıkları zorlukların ardından ya deport ediliyor ya da dönme kararı alıyor. 

Göçzede Kürtlerden Halepçeli Şaho, ailesi ile birlikte üçüncü bir ülkeye iltica talebinin kabul edilmesi için 3 yıl boyunca Yunanistan’da bekledikten sonra iltica talebine yanıt alamayınca kaçak yollarla Almanya’ya ulaştı.

Söz konusu Almanya’ya iltica başvurusu kabul edilmeyen Şaho ve ailesi Yunanistan’a dönmek zorunda kaldı. Yaşanan durum sonrası Şaho ve ailesi uzun yıllar bekledikten sonra Kürdistan’a dönme kararı aldı. 

Kürdistan basınına konuşan Halepçeli Şaho, “Avrupa göçzedeler için yaşanılacak bir yer değil. Propagandaların hepsi yalan” ifadesini kullandı. 

Kürdistan’a dönme kararı... 

Halepçeli Şaho, Kürdistan’a dönmeye hazırlandığını belirterek, “Kürdistan’a dönmemin benim için bir intihar olduğunu biliyorum. Her ne kadar Avrupa’ya gitmemin de bundan az olmadığını bilmekle beraber ancak ikisi de çocukların içindi. Çocuklarımla birlikte yok olmamak için dönmemiz daha iyi” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinde bulunan onlarca aile istekleriyle dönmemeleri durumunda zorunlu bir şekilde geri gönderilecekler. 

38 yaşındaki Berivan kız kardeşi ve iki çocuğuyla birlikte İtalya’dan Macaristan’a döndükten sonra burada tutuklanarak iki gün sonra İstanbul’a oradan da Erbil’e deport edildiler.