image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, partisinin hükümet kurma görüşmelerine başlaması için seçim sonuçlarının tam olarak resmi şekilde açıklanmasını beklediklerini ifade etti.

Erbil’deki uluslararası kitap fuarından ulusal bir kanala konuk olan Mirani, KDP’nin geçmişi ve bugünüyle Kürdistan halkına sunduğu kazanımlar ve mücadele ile seçimlerden daha güçlü bir şekilde çıktığını vurguladı. Mirani, kurulacak yeni Kürdistan hükümetinin programının Başbakan ve koalisyonda yer alacak partilerin temsilcileri tarafından oluşturulacağını söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile ilişkilerinin eskiye nazaran biraz soğumuş olsa dahi sürdüğüne değinen Mirani, “KYB’yi yönetimdeki ortağımız olarak görüyoruz. Terör örgütü IŞİD’e karşı birlikte mücadele ettik. Hükümetten tüm partiler çekildiğinde KYB çekilmedi. Dün Kubad Talabani ve Hakim Kadir ile görüştüm. Mela Bahtiyar’ı da aradım ama cevap vermedi. KDP ile KYB’nin ilişkilerinin olmaması mümkün değil.  KYB’nin sadece son dönemdeki tutumunu göz önünde bulundurmuyoruz. Geçmişini de biliyoruz” diye konuştu.