image

PeyamaKurd - 15 Şubat akşamı Erbil Uluslararası Havaalanı ve ABD üslerine yakın noktalarda yapılan füze saldırılarını üstlenen Seraya Evliya ed-Dem adlı Şii milis grubu hakkında çok az bilginin olduğu kaydedildi.

Şii milis grubuyla ilgili bir değerlendirmeyi köşesine taşıyan Amerikan’ın Sesi, grupla ilgili çok az bilginin olduğunu vurgulayarak, örgütün geçtiğimiz Ağustos ayında kurulduğunu ve daha önce ABD güçlerine yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Şii milis grubun, geçtiğimiz ayın sonunda Zikar ve Basra’da ABD güçlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların sorumluluğunu üstlendiğine dikkat çekildi.

Gazetenin Al-Hurra’da yer alan bir demece dayandırdığı bilgilere göre, söz konusu grubun bölge ülkelerinden biri tarafından desteklendiğinin açık olduğu kaydedildi.

Şii milis grubunun, ABD güçlerinin Irak’tan çıkması için eylemlerini gerçekleştirdiği vurgulandığı haberde Seraya Evliya ed-Dem örgütünün son yaptığı açıklamaya yer verildi.

Örgüt açıklamasında, Uluslararası Erbil Havalimanı’nı hiçbir zaman vurmayacaklarını, ancak ABD, İsrail ve Türkiye güçlerini hedef alacaklarını belirtmişti.

Öte yandan, daha önce Irak’ta ABD güçlerini hedef alan saldırılarda gözler Asaib Ehli Hak ve Ketaib Hizbullah örgütlerine çevrilirdi.

Geçtiğimiz pazartesi günü, Uluslararası Erbil Havalimanı’ndaki ABD askeri üssünü hedef alan saldırıyı Seraya Evliya ed-Dem isimli grup üstlendi.

Saldırıda, Uluslararası Koalisyon güçleriyle bağlantılı bir kişi yaşamını yitirirken, aralarında 1 ABD askeri ve 3 sivilin de olduğu 9 kişi yaralanmıştı.