image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de, Baas rejiminden kalma isminden dolayı, bir restoranın kapısına kilit vurulduğu kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre Erbil Valiliği, “Mesayîf Şimal” (Kuzey Yazlığı) isimli restoranı isminden dolayı faaliyete geçmeden kapattı. Söz konusu ismin, Baas rejimi döneminde Güney Kürdistan için kullandığına dikkat çekilerek, restoranın Vali Umêd Xoşnaw’ın talimatıyla daha faaliyete geçilmeden ruhsatının iptal edildiği belirtildi.

Baas rejimi döneminde Saddam Hüseyin diktatörü Güney Kürdistan’ı Kuzey Yazlığı olarak isimlendiriyordu. Güney Kürdistan’da Saddam’a özel tahsis edilmiş çok sayıda yazlık saray bulunuyor.

Saddam Hüseyin diktatörlüğünün yıkılması ardından 2005 tarihinde yazılan yeni Irak Anayasası’nda Baas Partisi yasaklandı. Anayasa’da Kürdistan Bölgesi resmi olarak federal bir statüye kavuştu.

Söz konusu restoranın ismi 2014’de yazılan  Kürdistan Bölgesi Anayasası’na aykırı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Erbil'de yasaklı Baas Partisi marşını çalan kafeteryanın kapısına kilit vuruldu.

Erbil Valiliği sosyal medyada yayılan bir videoda Erbil’de bir kafeteryada  yasaklı Baas Partisi’nin marşı Permi Ciyano’nun çalındığının görülmesi üzerine harekete geçmiş, bu tür girişimlerin vatandaşları öfkelendirmek amacıyla yapıldığını belirtilerek, gerekli cezai yaptırımın uygulanacağını bildirmişti.