image

PeyamaKurd - Belarus-Polonya sınırında devam eden göçmen krizi nedeniyle Kürdistan Bölgesi’nden bir heyetin bölgeye gideceği kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, Erbil heyeti Belarus-Polonya sınırında mağdur olan Kürt göçmenlerin durumunu görüşmek üzere bölgeyi ziyaret edecek.

Ziyarete ilişkin açıklama yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) parlamenteri Çiya Şerîf Hamid, Parlamento Başkanı’nın görevlendirdiği bir grup parlamenterin Belarus-Polonya sınırındaki Kürt göçmenleri ziyaret ederek durum hakkında bir rapor hazırlayacağını ifade etti.

Heyetin hazırlayacağı raporu Parlamento Başkanlık Divanı ve Bakanlar Kurulu’na sunacağını aktaran Hamid, “Ardından hükümet yetkililerinin de katılacağı bir parlamento oturumunda Polonya-belarus sınırındaki vatandaşların durumuna ilişkin karar alınacak” dedi.

Dün yaşanan olayda çoğu Kürtlerden oluşan kalabalık bir göçmen grubunun Belarus sınırından Polonya’ya doğru ilerlediği kaydedilmişti.

Belarus Devlet Sınır Komitesi, eşyalarıyla birlikte çok sayıda göçmenin ülkede Polonya sınırına giden yolda ilerlediğini bildirdikten sonra Polonya’da acil durum ilan ettiğini duyurarak sınır bölgesine askeri personel gönderdi.

AB’den Belarus’a sert tepki: Göçmenler siyasi amaçlar için kullanılamaz!

Yaşanan olaylara tepki gösteren Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Belarus'a "göçmenleri siyasi amaçları için araç olarak kullandığı" suçlamasında bulundu.

AB’nin bunu kabul etmeyeceğini belirten Michel, "Belarus makamlarını uluslararası hukuka uymaya çağırıyorum” dedi.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da Belarus yönetiminin insanları tuzağa düşürdüğünü ve hayatlarını tehlikeye attığını öne sürdü.

Johansson, sosyal medya paylaşımında, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun insanları kandırarak Minsk Havaalanına oradan da Polonya-Belarus sınırına gönderdiğini ifade etti.