image

PeyamaKurd - Rojava’nın Efrin kentinde şiddet ve ölümlerin son 3 haftada daha da arttığı belirtildi. Bölgeye dair son gelişmeleri Kürdistan ulusal kanalına açıklayan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Temsilcisi Ahmed Kasım, “Son 3 haftadır Efrin’den işkence ve ölüm haberlerini daha sık duyduklarını” ifade etti.

ENKS Temsilcisi Kasım, Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) “Baas rejiminin kalıntıları” diye niteleyerek “Bunların özgürlükle bir ilgisi yok. Bunlar asker filan değil” şeklinde konuştu.

Türk yetkililerine yapılan işkence ve ölümlere şikayet ettiklerini belirten Kasım, “Biz Efrin’de yaşanan işkence ve öldürmeleri Türk devlet yetkililerine söylüyoruz. Bunlara müdahale etmelerini istiyoruz. Onlar da ‘ÖSO’nun yerine polisleri görevlendireceğiz’ diyorlar. O da ne zaman olacak belli değil. Halkın başına gelenler büyük bir felakettir. Ama elimizden bir şey gelmiyor” vurgusu yaptı.

Kobani Kantonu eski yetkililerinden Ruken Mistefa, ise bölgeye dair ÖSO tarafından çok sayıda insanın kaçırıldığını ve bunların çoğundan haber alınamadığını dile getirdi.