image

PeyamaKurd - Batı Kürdistan’ın (Rojava) Efrin kentinde, kentteki silahlı grupların Kürt kimliğini hedef aldığını vurgulayan Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS), Birleşmiş Milletler’e (BM) Efrinlilere yardım etmesi için çağrıda bulundu.

Hak ihlallerinin yapıldığını belirten yazılı açıklamada ENKS Genel Sekreterliği “Efrin’de hak ihlalleri ve demografik yapının değiştirilmesine yönelik girişimler tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

ENKS, açıklamasında Türkiye’nin söz konusu ihlallere karşı sessiz kaldığını öne sürerek şunları belirtti, “Efrin’de öldürme, kaçırma, fidye, tarım alanlarının yakılması ve yağma gibi suçlar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, Efrin’de yaşananlara karşı sessizliğini koruyor. Vatandaşların korunmasından, suçluların yargı önüne çıkarılmasına kadar hiçbir konuda rol üstlenemedi

“Efrin İdlib operasyonundan endişeli”

ENKS, Efrin’de demografik yapının değiştirilmesi ve Kürt kimliğini silme girişimlerinin devam ettiği ifade edilen açıklamasında şunları kaydetti, “Efrinlilerin dönüşüne izin verilmediği gibi Efrinlilerin göç etmesi için her türlü baskı uygulanmaya devam ediyor. Efrin halkı İdlib operasyonundan da oldukça endişeli. İdlib’den yüzbinlerce kişinin getirilip Efrin’e yerleştirilmesinden korkuluyor. Bununla demografik yapıyı bozma girişimleri derinleşecektir.”