image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri Genel komutanı Mazlum Kobani’nin ENKS ve TEV-DEM’e “Birlik” çağrısı yapmasının ardından iki gruptan da 3’er temsilcinin katıldığı ve Mazlum Kobani’nin başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya dair detayları kamuoyu ile paylaşan ENKS Kürdistan temsilcisi Abdulkerim Mîranî, toplantının olumlu bir yönde seyir izlediğini müjdeledi.

TEV-DEM ve ENKS arasındaki toplantıda Duhok Anlaşması, Roj Peşmergelerinin Rojava’ya dönüşü, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve ulusal ordu gibi konu başlıklarının masaya yatırıldığını belirten ENKS Kürdistan temsilcisi Mirani; “garantör” olarak Başkan Barzani ve uluslararası toplumdan TEVDEM ve ENKS arasındaki toplantılara katılmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Demokratik Suriye güçleri Genel komutanı Mazlum Kobani başkanlığında TEV-DEM ve ENKS’den 32er temsilcinin katıldığı toplantının DSG Genel Komutanı Mazlum Kobanê’nin Rojava’daki taraflara “birlik” çağrısı yapması ENKS’nin de buna olumlu yanıt vermesinin akabinde gelişti.

 “Biz Kürtler arasındaki birliği sağlaması amacıyla bu toplantıya katılmayı kabul ettik”  diyerek amaçlarının ulusal birliğin oluşmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Mirani, yapılan görüşmeleri şu ana başlıklar altında toparladı:

 “Duhok Anlaşması”

Siyasi partileri bir araya getirilmesi konusunda geliştirilen inisiyatifin olumlu olduğunu ancak bunun daha önce yapılması gerektiğinin altını çizen ENKS’li sorumlu, geçmişte iki siyasi taraf arasında Başkan Barzani başkanlığında gerçekleşen Duhok Anlaşmasını hatırlatarak “Eğer Duhok Anlaşması hayata geçirilseydi, Efrin, Kobanê, Girê Spî ve Serêkaniyê’nin başına gelen felaketler yaşanmazdı. Geçmişte olanlar tarihte kaldı. Önemli olan artık bunun Kürdistan’a zarar vermemesi. Biz birlik peşindeyiz ve şimdi birlik zamanı” ifadelerini kullandı.

“Roj Peşmergeleri’nin Rojava’ya Geri Dönüşü”

Roj Peşmergeleri’nin Rojava Kürdistanı’na dönmesi hakkında yapılan görüşmelerde PYD’nin tavrının etkili olacağına işaret eden Mirani, “Bu konu HSD yönetiminin kararına bağlı. Bize göre, Roj Peşmergelerinin dönmesinin sürecin garantisi olarak görüyoruz. Bu çok önemli bir adım olur” dedi.

PYD’ye çağrı: Ulusal ordunun kurulmasına izin verin

“Toplantıda taraflar arası herhangi bir anlaşma imzalanmadı” diyen Mîranî,  PYD’nin birlik için atması gereken adımlara ilişkin şu çağrıda bulundu: “Kardeşlik ve birliği güçlenmesi için bazı adımlar atın! Bunlar zor adımlar değil. Siyasi tutukluları serbest bırakın, zorunlu askerliği kaldırın ve ulusal ordunun oluşmasına izin verin!”

“Başkan Barzani Garantör olmalı”

Eşit temsiliyet ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilen TEV-DEM ve ENKS arasındaki görüşmelerde Başkan Barzani’nin “garantör” olarak toplantılara katılması talebinin iletildiğini belirten Mirani, bu talebe karşı verilen cevap ile ilgili bir açıklama ise yapmadı.