image

PeyamaKurd- ENKS, Suriye rejiminin Kürt meselesine yaklaşımına değinerek, “Baas Partisi şimdiye kadar demokrasi ve Kürt sorununa yaklaşmadı. Kürtleri yok etmek için onlarca proje geliştirdi ve buna devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Kurulu Üyesi Faysal Yusuf, Suriye’de Beşar Esad liderliğindeki Baas Partisi’nini Kürt meselesine yaklaşımını değerlendirdi.

 Yusuf, ENKS olarak Suriye muhalefeti içerisinde yer aldıklarını, Suriye’ye demokrasiyi yerleştirmek istediklerini belirtti.

Suriye’de şimdiye kadar gerçekleşen seçimlerin Baas Partisi’nin istekleri doğrultusunda olduğunu aktaran Yusuf, “Baas Partisi şimdiye kadar demokrasi ve Kürt sorununa yaklaşmadı. Kürtleri yok etmek için onlarca proje geliştirdi ve buna devam ediyor. Şimdi bile ‘Suriye’de Kürt meselesi yoktur’ diyorlar” dedi.

Suriye krizinin çözümünde Cenevre’nin önemine değinen ENKS üyesi, rejim ile muhalefet arasında gerçekleştirilen görüşmelerin sürmesi gerektiğini belirterek, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı uygulanmalı. Suriye halkının istek ve hedefleri gerçekleştirilmeli. Tüm kesimlerin haklarının korunduğu yeni bir anayasa yazılmalı” diye konuştu.