image

PeyamaKurd - Rojava'nın Efrin kentindeki duruma dikkat çekmek için uluslararası topluma çağrı yapan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S), bölgede yaşanan insan hakları başta olmak üzere bir duruma dikkat çekti.

Söz konusu Efrin’de yaşananlarla ilgili olarak PDK-S Politbürosu tarafında yapılan açıklamada, insan hakları ihlalleri, cinayet, hırsızlık ve işkence olaylarına dikkat çekmek için uluslararası topluma bir çağrı gerçekleştirdi.

PDK-S, Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS), Efrin’de çalışmalara devam ettiği, Suriye’nin federal bir sistem ile yönetilmesi gerektiği ve ancak bu sistem ile Kürtlerle diğer halkların haklarının korunabileceği vurguladı.

“Efrin’de yaşananlara tavır gösterin”

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) bölgedeki siyasetini eleştiren PDK - S, birçok ENKS’li siyasetçinin halen tutuklu bulunduğunu belirtti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamanın devamında ise, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı silahlı unsurların, Efrin’e dönmek isteyen sivillere engel olunduğu, birçok kişinin kaçırılıp işkence ile öldürüldüğü ifade edilirken, bu uygulamaların son bulması için uluslararası toplumun ve insan hakları örgütlerinin sessiz kalınmaması gerektiği ifade edildi.

Öte yandan açıklamada PDK-S, uluslararası toplumun Efrin’de yaşananlar karşısında tavır sergilemesi gerektiğini dile getirdi.