image

PeyamaKurd- Türkiye’nin, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile 20 Ocak’ta başlatılan askeri operasyon sonucunda 18 Mart tarihinden bu yana girilen Efrin kent merkezinde.

18 Mart’tan bu yana Efrin’den zaman zaman gelen talan, alıkoyma ve işkence vakalarının yanı sıra demografik yapının değiştirilmesine dönük atılan adımlar, merkezi Britanya’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) kayıtlarına da geçmiş durumda.

Kentte daha önce Kürtçe olan yerleşim yerleri ve kurumların adı Türkçe ve Arapça olarak değiştirilirken, kimi Efrinlilerin mülklerine de el konuldu. Gelinen aşamada atılan son adımla ise Efrinliler kendi topraklarında mülteci durumuna getirildi, Türkçe hazırlanan yeni kimlikler dağıtıldığı ifade ediliyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın ulaştığı bilgi ve belgelere göre, yerel halka verilen bu yeni kimliklerinin üzerinde “Yabancı Tanıtma Belgesi” yazılı. Söz konusu haberde, Türkçe ve Arapça olarak hazırlanan “Yabancı Tanıtma Belgesi”nde ad, soyadı, baba adı, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyeti, kayıt yeri ve kayıt numarası gibi ibareler yer aldığı aktarılıyor. Kimliğin arkasında ise “Raco Uygulama Noktası” imzası bulunuyor.

Hazırlanan kimliklerin Efrin merkezinin yanı sıra bütün ilçe ve köylerde de dağıtılmaya başlandığı ifade ediliyor.