image

PeyamaKurd - Duhok Valisi Ali Teter, 2 Peşmerge’nin PKK unsurlarının bombalı tuzağı sonucu şehit olduğu saldırıyla ilgili konuştu.

Dün Akre ilçesine bağlı Nehlê bölgesindeki Neqeba Vadisi’nde PKK unsurlarının yola tuzakladığı 3 bombanın patlaması sonucu 2 Peşmerge şehit düştü, bazı Peşmergeler de yaralandı.

Ali Teter patlamaya ilişkin basına yaptığı açıklamada, “Geçmişte Saddam’ın eliyle Enfal ve viran edilen bölgeler bugün PKK’nin Baas siyasetini devam ettirmesi nedeniyle inşa edilemiyor. Saddam’ın siyasetini başarıya ulaştırmak için çalışıyorlar” dedi.

“Maalesef Peşmergeler, Kürt anne ve babalardan olma kişilerce şehit ediliyor” diyen Duhok Valisi Teter, “Ancak onların Kürtlüklerinden şüphe ediyorum. Onlar kendi savaş alanlarını terk edip burada Peşmerge’yle savaşıyorlar” yorumunda bulundu.

Başkan Mesud Barzani’nin talimatı üzerine birkaç gün önce 12 köyün yolunun asfaltlanması için imza attığını belirten Vali Teter, “Ancak şimdiye kadar bu bölgelere hizmet götüremedik çünkü PKK engel çıkarıyor” ifadesini kullandı.

Teter açıklamasının devamında “PKK mensupları sadece Kürdistan adını kullanıyor yoksa bu gruptan Kürtler ve Kürdistan’a faydası olan hiçbir tavır görmedik” diye konuştu.