image

PeyamaKurd - Duhok’ta eylem hazırlığındaki PKK’li bir grup ile içinde patlatmaya hazır el yapımı patlayıcı bulunan bir aracın yakalandığı duyuruldu.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi yayımladığı açıklamada, Duhok'ta PKK’ye bağlı eylem hazırlığındaki bir grubun yakalandığını bildirdi. Açıklamaya göre, PKK'li grup ile birlikte paylayıcı araçlar da ele geçirildi.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, yakalanan zanlıların itiraflarını yayınladı. Açıklamaya göre, yakalanan grubun eylemler gerçekleştirmek amacıyla askeri araçlar ile dini, sosyal ve siyasi şahsiyetleri gözetlediği vurgulandı.

Duhok’ta Şengal’e dönemeyen Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şarya, Bersvi, Kebertu ve Şeyhan kamplarında eylem hazırlığı içerisinde olduğu belirtilen grubun el yapımı patlayıcılarla eylem gerçekleştirmeyi planladığı kaydedilirken, Duhok’ta yakalanan grup üyelerinin isimlerinin Heval Andoq kod adlı Hemin Yusuf Hıdır ve Ahmed Şemo Semir olduğu belirtildi.

Ayrıca açıklamaya göre, güvenlik ekiplerinin üç bomba ele geçirdiği ve bombaları taşıyan taksinin şoförünü tutukladığı ifade edildi.