image

PeyamaKurd - Hollanda Belediyeler Birliği'nin (VNG) tarafından Güney Afrika’da düzenlenen ödül töreninde dünya genelinde 35 kentten Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kenti ‘Dünya Barış Kenti Ödülü’ için aday gösterildi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan  Duhok İl Meclis Başkanı Fehmi Abdullah, yarışmada sona gelindiğini, Duhok kentinin ödülü alacağına inandıklarını belirtti. 

Fehmi Abdullah, Duhok kentinin son yıllarda binlerce mülteci ve göç zedeyle birlikte barış içinde bir yaşam sürdürebildiği için listeye girmeye hak kazandığını belirterek, “Kentimiz son yıllarda binlerce mülteciye kucak açtı ve onlara yuva olmayı başardı. Aynı zamanda Duhok birlikte yaşam kenti olarak ön plana çıkıyor. Ödül yarışmasında son aşamalara gelindi, Duhok’un bu ödülü alması çok yakındır” ifadesini kullandı. 

Söz konusu Dünya Barış Kenti ödülü, her yıl Hollanda Belediyeler Birliği tarafından düzenlenmektedir. 35’ten fazla kentin katıldığı yarışma Güney Afrika’da düzenlenmesi bekleniyor. 

Ayrıca geçtiğimiz ay Kürdistan Bölges’nin Kültür Başkenti Süleymaniye ile Rojhılat’in müzik kenti Sine, 31 Ekim Dünya Kentleri Günü'nde "Edebiyat" ve "Müzik" temalarıyla UNESCO'nun 'Yaratıcı Şehirler' listesine dahil edilmişlerdi.