image

PeyamaKurd - Suriye rejimi ile görüşmeler gerçekleştiren heyetten Batı Kürdistan (Rojava) Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı İlham Ehmed, özerklik dışında başka bir alternatifi kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Söz konusu yapılan görüşmeye dair, İki hafta önce ikili arasında başlayan görüşmelerde genel olarak Suriye’de devam eden savaşın son bulması, özel olarak da Batı Kürdistan (Rojava) için özerkliğin konuşulduğu öne sürülüyor.

Şam Rejimi ile geçen görüşmeye dair konuşan İlham Ehmed, birinci görüşmede Suriye’de devam eden sorunlarla birlikte Rojava için de özerkliği konuştuklarını ifade etti.

Öte yandan görüşmeye dair önemli açıklamalara yer veren Ehmed, Anayasanın ele alındığını ve Rojavalı hukukçuların da katıldığını ifade ederek, “Rojava’ya özerkliği talep ettik. Fakat sürecin daha çok süreceğini tahmin ediyorum. Birkaç yıl sürebilir. Bazı şeylerin konuşulması için daha erken ama Rojava için özerklikten başka hiçbir şey konuşmuyoruz. Onun dışında önümüzde başka seçenek koymadık” şeklinde konuştu.