image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Pîrmam’daki resmi konutunda Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmeye, Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi, Erbil Başkonsolosu ve bazı diplomatlar da katıldı. 

Le Drian, Fransa cumhurbaşkanı ile Başkan Barzani arasında dostane bir ilişki olduğunu kaydederek, "Barzani gibi dostum olduğu için çok şanslıyım" ifadelerini kullandı. 

Görüşmede Rojava ve Suriye'de gelişmeler değerlendirdi. İkili, Suriye'deki değişimlerin bedelini Kürt halkının ödememesi gerektiği konusunda hemfikir oldu.

‘Fransa büyük dostumuz - Bedeli Kürtler ödememeli’

Bakan Drian, Başkan Barzani ile görüşmüş olmaktan duyduğunu memnuniyeti belirtti. Görüşmede ırak ve bölgedeki siyasi atmosfer ele alındı.

Drian, Kürdistan halkının terör örgütü IŞİD'e karşı verdiği mücadelede ödediği bedellere vurgu yaparak, IŞİD'in bir daha ortaya çıkmaması için Irak devletinin tüm bileşenlere saygı göstermesi özellikle Kürdistan Bölgesi'nin konumu ve önemini göz önünde tutması gerektiğini kaydetti.

Başkan Barzani ise Jean-Yves Le Drian şahsında Fransa halkı ve hükümetine Kürdistan halkına destek ve dostane tavırlarından dolayı teşekkür ederek François Hollande'ın en zor dönemde Kürdistan'a yaptığı ziyaretti hatırlattı ve

"Fransa Kürdistan halkının büyük bir dostudur" ifadelerini kullandı. Ayrıca Rojava’daki Kürt halkının geleceğinin ele alındığı görüşmede; Suriye'deki gelişme ve değişimlerin bedelinin Rojava'daki Kürt halkının ödememesi gerektiği konusunda hemfikir olundu.