image

PeyamaKurd - Kürdistan Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sefin Dizayi yaptığı açıklamada, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) arasında gerginlik olmadığını, PKK ile Kürdistan Bölgesi arasında gerginlik yaşandığını belirtti.

BBC Türkçe'ye konuşan Kürdistan Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sefin Dizayi, "PKK 30 yıldır Kürdistan Bölgesi'nin sınır bölgelerinde yaşıyor ve kendisini Kürdistan Bölgesi'nin temsilcisi olarak görüyor.'' dedi.

Sefin Dizayi açıklamasının devamında, Peşmerge gücünün Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne bağlı olduğunu aynı zamanda Peşmerge Bakanlığı’nın emrinde olduğunu ve bu nedenle sorunun PKK ile PDK arasında değil, sorun PKK ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı’na bağlı Peşmerge güçleri arasında olduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Dairesi Sorumlusu Sefin Dizayi açıklamasının sonunda PKK'nın sınır bölgelerinde huzursuzluk ve gerginliğe neden olduğuna dikkat çekti.

Birkaç gün önce PKK, Metina ve Zaxo bölgelerinde gerçekleştirdiği saldırıda 6 Peşmerge şehit düşmüştü ve 7 Peşmergede yaralanmıştı.