image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Belarus-Polonya sınırında hayatını kaybeden iki Kürt göçmenin cenazelerinin getirilerek ailelerine teslim edileceğini dile getirdi.

Bölgedeki son duruma ilişkin açıklama yapan Dizayi, “Ne yazık ki şu ana kadar iki vefatımız var. Şu an iki vatandaşımızın cenazesi Belarus’ta. Bir tanesinin cenazesi sınırın uzak bir bölümünde uzun uğraşlar sonucu Minsk’e getirildi” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi hükumetinin cenazeleri getirmek için ilgili makamlarla temas halinde olduğunu kaydeden Dizayi, “Ayrıca oradayken ikiz bebeği olan bir annenin bir evladını kaybettiğini öğrendik. Diğer bebek de ailesi hastane masraflarını ödeyemediği için aileye teslim edilmiyormuş. Bu bebeğin alınması için de girişimlerimiz sürüyor” dedi.

Belarus üzerinden Polonya'ya, oradan da diğer Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere geçmek isteyen çoğunluğu Kürt yaklaşık 2 bin göçmenin, iki ülke arasında sınırlara dayanması tüm dünyanın gündeminde.

Aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu 2 bine yakın göçmen, ormanlık alandaki sınır tellerinin önünde, eksi sıfırın altındaki soğuk havada kurdukları çadırlarda kalıyor.