image

PeyamaKurd - Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu bulunan eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başkan Mesud Barzani’ye yönelik, “Tuzaklardan ve belalardan nihai olarak kurtulmanın biricik yolu ulusal birliktir. Kendisinin de bu doğrultuda çok önemli gayretleri ve destekleri oldu ama lütfen vazgeçmesin ve birlik ruhuna inancını kaybetmesin” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 yıldır tutuklu olan HDP’nin eski Eşbaşkanı Demirtaş, Basnews’in sorularını yanıtladı.

Cezaevinden soruları yanıtlayan Demirtaş, Başkan Barzani’ye yönelik bazı mesajlar da iletti.

Demirtaş, Başkan Barzani’den herhangi bir mesaj alıp almadığına yönelik soruya, “Kendisinin Türkiye’ye son ziyaretinde ve bizim bir heyetimizin kendisini Hewlêr’de (Erbil) ziyaretinde görüştüğü arkadaşlarım aracılığıyla kıymetli selamını almıştım. Bunun dışında bir mesajlaşmamız olmadı. Kendisinin bana karşı kardeşçe sevgi ve saygısını her daim hissettim. Aynı şekilde benim de kendisine hesapsız, çıkarsız sevgim ve saygım vardır. Sizler aracılığıyla sıcak selamlarımı gönderiyorum” şeklinde yanıt verdi.

“Koşulların çok çok zorlaştığının, her taraftan Kürdistan’a yönelik büyük saldırıların olduğunun farkındayım” vurgusunu yapan Demirtaş,

“Ama her bir araya geldiğimizde konuştuğumuz gibi, bu tuzaklardan ve belalardan nihai olarak kurtulmanın biricik yolu ulusal birliktir. Kendisinin de bu doğrultuda çok önemli gayretleri ve destekleri oldu ama lütfen vazgeçmesin ve birlik ruhuna inancını kaybetmesin. Kendisine sağlık ve başarı diliyorum” diye belirtti.