image

PeyamaKurd - Avrupa'da yaşayan Kürt, Türk, Laz, Ermeni, Çerkez, Süryani, Êzidî, Alevi, Hristiyan ve Müslümanları temsil eden 52 kurum ve kuruluş 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğini açıkladı.

Yurtdışında yaşayan Türkiyeli seçmene oldukça önem veren HDP, Parti çalışmalarına başlarken Avrupa’da faaliyet yürüten Kürt, Türk, Laz, Ermeni, Çerkez, Süryani, Ezidi, Alevi, Hıristiyan, Müslüman halklar ve ezilenleri temsil eden 52 kurum, kuruluş ve örgüt bir araya gelerek Demirtaş’ı destekleyeceklerini ilan etti. Köln kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan açıklamaya birçok kurum, kuruluş temsilcilerinin yanı sıra yazar, siyasetçi, akademisyenler ve sanatçılar katıldı.

52 Kuruluşun yer aldığı ortak açıklamada Demirtaş’ı destekleme amaçlarını da belirterek, “Biz Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum ve örgütler olarak demokratik-eşit ve ortak bir yaşamı gerçekleştirmek için bir aradayız ve birlikte mücadele kararlığında olduğumuzu demokratik kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” ifadesi yer aldı.