image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Irak’tan üst düzey yetkili bir heyetin Şengal’deki PKK varlığıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’yı ziyaret ettiğini açıkladı.

Al-Monitor’e konuşan Yaver, “Şengal'in Ankara ile Bağdat arasındaki bir sorun olduğunu ve Irak heyetinin bölgeyi askeri operasyonlardan kurtarmak için Ankara ile diplomatik çözümlere ulaşmaya çalıştığını” belirtti.

Irak’ın egemenliğini ihlal olur” 

Şengal’deki PKK meselesinin Bağdat ile Ankara’nın koordinasyon içerisinde kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğine inandıklarını söyleyen Yaver, Peşmerge’nin bu tür bir operasyona katılmasını reddederek; “ Peşmerge, Irak’ın egemenliğiyle ilgili bu krize özellikle IŞİD’ten kurtarılıp da Şengal’den çekildikten sonra müdahale etmeyecek. Çünkü bu sorun, Irak’ın egemenliğiyle ilgili” dedi. 

Yaver, ayrıca Şengal’in Irak, Suriye ve Türkiye arasındaki sınırda bir üçgeni temsil ettiğini hatırlatarak birçok silahlı grubun dağlık alanlardan yararlanarak bu bölgeye geçmesinin normal olduğunu kaydetti.