image

PeyamaKurd - HDP'nin 24 Haziran’da parlamento dışında kalması iddialarına ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, " HDP’siz bir parlamento Türkiye açısından büyük bir ayıp olacaktır. Böyle bir şey eğer gerçekleşirse Türkiye yeniden bir erken seçime gitmek durumunda kalacaktır" ifadesini kullandı.

Türkiye’de ulusal gazetelerden birine Röportaj veren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 24 Haziran seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, HDP’siz parlamentonun olamayacağını belirterek, HDP’nin baraja altında kalması ihtimalinde yenden bir seçimin yapılması gerektiğini vurguladı.

Buldan, ittifaklar noktasında HDP’yi bunun dışında tuttuklarını belirterek, “İttifaklar seçim dönemlerinde değerlendirmesi gereken mekanizmalardır. Bugün her partinin HDP’yi ittifakın dışında tutmak gibi bir anlayışı söz konusu. CHP’nin kurmuş olduğu ittifak elbette önemli. Sıfır barajın Türkiye’de yüzde 10 gibi anti demokratik bir seçim barajının olduğu bir dönemde yapılması önemli. Bir anlayış üzerinden tahlil edebilirsek, HDP’yi sürecin dışında tutmak, parlamento dışında tutmak gibi bir anlayışla karşı karşıyayız. Yapılan ittifakların çok daha kapsayıcı ve kucaklayıcı olması gerekiyordu. Bugün baraj yalnızca HDP için kurulmuş ya da korunmuş gibi bir izlenim var” diye konuştu.

Kürtlerin de oluşturmuş olduğu bir ittifakın olduğundan söz eden Buldan şunları dile getirdi, “Biz ilkeli ittifaklardan yanayız. Özellikle bölgede ve Türkiye’nin batısında yapılan ittifaklar bizim açımızdan önemlidir. Türkiye’nin doğusunda Kürt partileriyle gerçekleştirmiş olduğumuz bir ittifak var. Bu bizim için en ilkeli ittifaktır. Yine Türkiye’nin batısı açısından da demokrasi güçleri, sol, sosyalist çevrelerle yaptığımız ittifak çok anlamlıdır. Umarım bundan sonra baraj sistemi ortadan kalkar. Parlamentonun böyle bir çoğulculuğa ihtiyacı var. Kürt partileriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Listeler hazırlanana kadar teknik anlamda yapılan görüşmeler var. İhtiyaç duyulduğu halde bir temsiliyet sağlanma talebi olduğunda bunu değerlendireceğiz. Biz bunu yalnızca bir seçim ittifakı olarak ele almıyoruz. Kürt halkının ulusal birliği bizim açımızdan önemlidir.”

HDP olmadan bir Parlamentonun olamayacağının altını çizen Buldan, baraj altında kalması halinde yeniden bir seçim yapılacağını belirterek, “7 Haziran’da böyle bir sorun vardı. 24 Haziran açısından da böyle bir söylenti var. HDP’siz bir parlamento Türkiye açısından büyük bir ayıp olacaktır. HDP demokrasiyi, insan haklarını, özgürlüğü ve barışı savunan tek partidir. Dolayısıyla HDP’siz bir parlamento Türkiye’de demokrasi ayağının eksik olduğu bir parlamento olacaktır. Böyle bir şey eğer gerçekleşirse Türkiye yeniden bir erken seçime gitmek durumunda kalacaktır. Türkiye toplumu bunu kabul etmeyecektir. Ben şuna inanıyorum. Türkiye halkları, HDP’yi barajın çok çok üstüne çıkaracak. Böyle bir heyecan var toplumda. Anketlerde yüzde 10’un altına düşmedik. Yüzde 10’un altında olmasak da biz yüzde 10’un altındaymışız gibi bir çalışma yürüteceğiz. Hem oylara hem sandıklara sahip çıkacağız. HDP’nin baraj meselesini Türkiye toplumunun çözeceğine inanıyorum. HDP’nin baraj altında kalması durumunda 70-80 milletvekilinin AKP’ye gideceğini hiç kimse göz ardı etmemelidir. Bugün AKP’den büyük rahatsızlık duyan kesimlere bu çağrıyı yapmak isterim” şeklinde konuştu.