image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu’nun, Başbakan Mesrur Barzani liderliğinde yaptığı haftalık olağan toplantısında önemli kararlara imza atıldı.

Kürdistan Bölgesi’nin 2021 bütçe yasa tasarısı, toplantının birinci gündem maddesi oldu.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, sınır kapılarında yaşanabilecek her türlü ihlalin önlenmesi, sınır kapılarıyla ilgili yasa ve kuralların uygulanması için İçişleri ve Peşmerge Bakanlıklarını, özel ve ortak bir güç kurmaları için görevlendirdi.

“Haftaya Ekonomi Yüksek Konseyi’nin toplanması yapılacak”

Kürdistan Bölgesi’nin mali durumuyla ilgili olarak Maliye ve Ekonomi Bakanı Awat Şeyh Cenab, hazırladığı raporu sunarak, 2021 bütçe yasa tasarısıyla ilgili hazırlıklar hakkında açıklama yaptı.

Raporlar çerçevesinde yapılan görüş alışverişinin ardından Bakanlar Kurulu 2021 bütçe yasa tasarısının hazırlanmasıyla ilgili programı kabul ederek, bu amaçla gelecek hafta Ekonomi Yüksek Konseyi’nin toplanmasını kararlaştırdı.

“Sınır kapılarıyla ilgili önemli karar”

Ayrıca Başbakan Mesrur Barzani talimatıyla, Bakanlar Kurulu, İçişleri ve Peşmerge Bakanlıklarının sınır kapılarında yaşanabilecek her türlü ihlalin önlenmesi, sınır kapılarıyla ilgili yasa ve kuralların uygulanması için özel ve ortak bir güç kurmaları için görevlendirdi.

Bu ortak güç sınır kapılarında yasaların uygulanması ve kaçakçılığın önlenmesi için çalışma yürütecek.