image

PeyamaKurd - Kürdistan’da BM yetkilileri, Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni ziyaret ederek, kurtarılan Ezidilerin durumu hakkında bilgi aldı. 

Duhok Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi Yöneticisi Husên Kuru bugün yaptığı açıklamada kurtarılan Ezidilerin durumu hakkında Birleşmiş Milletler’e (BM) bilgi verildiğini duyurdu. 

BM yetkililerinin ziyaretine ilişkin açıklamada bulunan Husên Kuru “BM’nin ilgili yetkililerinden Klaris Basturi kurtarılan Ezidilerin durumunu ve Şengal’deki durumu görmek için ofisimizi ziyaret etti. Bu görüşmede BM’den destek ve yardım taleplerimizi dile getirdik. Özelliklede hala da terör örgütü IŞİD’in elinde esir olarak kalan ve nerede oldukları belli olmayan Ezidiler için bu yardım taleplerini dile getirdik” ifadesini kullandı. 

BM yetkililerinden destek talebinde bulunan Ezidiler, “Çoğu kere BM yetkililerinden IŞİD'den kurtarılan Ezidilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi için taleplerimizi dile getiriyoruz. Aynı zamanda, çadırlarda vb. yerlerde yaşamını sürdüren Ezidilerin yaşamlarının da iyileştirilmesi gerek. BM’nin, Ezidileri kurtarma ofisine ciddi bir şekilde destek sunması gerekiyor. Böylelikle bu ofis de bizlere daha iyi bir şekilde yardım ederek IŞİD’in elindeki Ezidi kadın ve kızlarının kurtarılmasını sağlayacak” sözlerine yer verdi.