image

PeyamaKurd- Kürt Kızılayı ve bölgedeki hastanelerde gönüllü olarak görev yapan Avrupalı sağlıkçıların 6 Kürt sivilin kimyasal içerikli silahlar nedeniyle yaralanmış “gizemli yanıklarla” hastaneye getirildiğini belirtmeleri üzerine Birleşmiş Milletler, konuyla ilgili araştırma başlatıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı olarak çalışan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) kimyasal silah müfettişleri, hafta başlarında Rojava’da Türk kuvvetlerinin beyaz fosfor kullandığı yönündeki suçlamaları takiben bilgi topladıklarını açıkladılar.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından yapılan açıklamada, kurumun durumun farkında olduğunu ve kimyasal silahların olası kullanımıyla ilgili bilgi topladığı belirtildi.

Kimyasal silahların kullanımını henüz doğrulayamadığını belirten Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), “bu konuyu araştırmak için uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Bölgeden ulaşan fotoğraflar ve video görüntüleri üzerine bir yorumda bulunan İngiltere’nin kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer alayının eski bir komutanı olan Hamish de Bretton-Gordon şunları söyledi: “En muhtemel suçlu beyaz fosfor. Korkunç bir silahtır ve Suriye iç savaşı sırasında defalarca kullanılmıştır; Maalesef kullanımı gittikçe normale döndü. ”

Beyaz fosfor, yasal olarak gündüz vakti bir duman perdesi olarak ve geceleri bir alanı aydınlatmak için kullanılmaktadır. Cilt ile temasında ciddi ve olağanüstü acı verici yanıklara neden olması nedeniyle savaşlarda kullanılması yasa dışıdır.