image

PeyamaKurd - Musul'da 2014 yılındaki terör örgütü IŞİD saldırısı sırasında IŞİD’lilere telefonunu yakalatmamak için eşiyle birlikte telefonunu saklayan Ezidi kadın, 6 yıl sonra telefonunu çıkararak BM heyetine teslim etti.

Irak ve Kürdistani bölgelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ezidi Kürtlere yönelik katliamı belgelemekle görevlendirilen ekip, 2 milyonu aşkın görgü tanığıyla telefon görüşmesi yaptı.

Katliam ile ilgili her geçen gün yeni delillere ulaşan Birleşmiş Milletler, terör örgütü IŞİD’in Ezidilere yönelik uyguladığı katliama dair yeni belgelere ulaştıklarını duyurdu.

Terör örgütü IŞİD'in 2014 yılındaki saldırısı sırasında eşiyle birlikte sakladığı telefonunu, aynı yerden çıkarmaya giden Leyla Talu’nun telefonunun IŞİD’in Ezidilere yönelik katliamının önemli delillerinden biri olabileceği öngörülüyor.

Ezidi kadın katliama delil olan telefonu BM heyetine teslim etti

IŞİD çetelerinin elinden kurtarılan kadınlardan olan Leyla Talu, Kürdistan basınıyla IŞİD tarafından eşiyle birlikte esir alındığı Musul’daki evine gitti.

Yaşanan katliamın izlerini dile getiren Ezidi kadın, ailesinin IŞİD tarafından katledildiğini belirterek, “Eşimle birlikte bu evde kalıyorduk. Keşke ailemle olduğum o günler geri gelse… Ben IŞİD’in elinde esir olsaydım ama eşim ve kardeşlerim sağ olsaydı. Her acıya tahammül edebilirdim ama onların ölümünü hiçbir zaman unutamıyorum” ifadesini kullandı.

Ezidi kadın, IŞİD'in eşi, kardeşleri ve birçok kişiyi attığı büyük çukuru göstererek, saldırı sürecinde sakladığı telefonu yerinden çıkarıp katliamın delili olması için BM heyetine teslim etti.