image

PeyamaKurd - Kürdistan'ın başkenti Erbil’de yaşanan saldırıya ilişkin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomat için taziyelerini illeti. 

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, “Başbakan Abdulmehdi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak üzüntülerini dile getirerek başsağlığı diledi” ifadesi kullanıldı. 

Telefon görüşmesinde Abdulmehdi şunları dile getirdi, “Irak, Türkiye ile ilişkilerinden dolayı gurur duymaktadır.  Irak’ta bulunan diplomatların can güvenliğini koruma görevini kararlılıkla sürdürecektir. Yabancı diplomatlara yönelik her türlü saldırıyı da reddediyoruz.” 

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de Erdoğan’ı telefonla arayarak Erbil’deki saldırıda hayatını kaybeden Başkonsolosluk görevlisi diplomat için taziyelerini iletti. 

Görüşmeye ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Berhem Salih, Erdoğan'ı telefonla arayarak Erbil'de dün düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomat için taziyelerini ileterek üzüntülerini paylaştı. 

Erdoğan ile Salih arasındaki görüşmede, ikili ve bölgesel konular da ele alındı.