image

PeyamaKurd- YNK’li bir yetkilinin açıklamalarına göre, YNK içinde bazı kişilerin Berhem Salih grubu için çalıştıkları iddia edildi. Aynı Yetkili, “Eğer bu gerçek ortaya çıkarsa, bunun bir ihanet, bedelinin ise ağır olacağı ve o kişilere şimdiden YNK’nin saflarını terk etmeleri gerektiğini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Ahmet Qadeferi, YNK’nin Şarezur teşkilatı başkan yardımcısının yaptığı açıklamada, Merkez Yürütme Kurulunun aldığı karara göre YNK içinde bulunup ve başka bir siyasi parti için çalışanlar YNK den ihraç ve YNK den sağladıkları imtiyazlardan da men edileceklerine dikkat çekti.

YNK li yetkili açıklamasında, “herkesin başka bir partide yer alması konusunda özgür olduğunu ancak siyasi bir tarafın seçilmesinde herhangi bir korku yaratmamalı. Bazı söylentilere göre YNK içinde bulunup ve Berhem Salih grubu için çalışanlar var. Onların kendilerini gözden geçirmelerini ve bu konuda bir karara varmaları iyi olacaktır. Fakat bu gerçek ortaya çıkarsa bu bir ihanettir ve bedeli ağırdır, o kişilere şimdiden tavsiyem YNK den ayrılmaları olacaktır. Çünkü o kişiler önce kendine sonra da partilerine ihanet etmiş olurlar.”

YNK içindeki bu çalkantılar Irak Parlamento seçimleri öncesinde de vardı ve YNK içindeki Berhem Salih grubuna çalışan bir çok yetkili partiden ihraç edilmişti.