image

PeyamaKurd - Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamların Belçika Parlamentosu tarafından soykırım olarak kabul edilmesinin önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, karardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ezidilere yönelik katliamın Belçika Parlamentosu tarafından soykırım olarak tanınması önemli bir adımdır, memnuniyetle karşılıyorum."

Neçirvan Barzani, diğer ülkelerin parlamentolarının da bu tür adımları atmasını ümit ettiğini kaydederek, bu adımların katliam kurbanlarının yakınlarına tazminat ödenmesine vesile olması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca mesajında söz konusu adımların Ezidilerin haklarının verilmesi ve kurbanlar için adaletin sağlanmasına neden olmasına vesile olmasını diledi.

Ayrıca Belçika Parlamentosu, dün Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınması için düzenlenen yasa tasarısıyla ilgili toplandı.

Parlamentoda düzenlenen oylamada, Ezidi Kürtlere yönelik katliamlar soykırım olarak tanındı.