image

PeyamaKurd- Batı Kürdistan (Rojava) Kürt Aşiretleri Meclisi, Kürt siyasi çevreleri arasında diyalog ve barış zeminini oluşturmak için girişimlere başladı. Hemen siyasi çevreler, aşiretlerin bu girişimini desteklediğini açıklasa da, henüz somut adımlar atılmış değil.

Rojava’daki siyasi çevreler arasındaki çelişki ve sorunların derinliği Rojava Kürt Aşiretleri Meclisi’ni harekete geçirdi.

Meclisin başta gelen amacı, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Demokratik Halk Hareketi’ni (TEV-DEM) önyargılardan uzak ve koşulsuz bir şekilde biraraya getirmek. Kürt Aşiretleri Meclisi Başkanlığı, bu konuda önemli adımlar atıldığını ve yakın bir zamanda kamuoyunu bu konuda bilgilendireceklerini açıkladı.

Rojava Kürt Aşiretleri Meclisi Başkanı Fehed Deqorî, “Kürt tarafları arasındaki çelişki ve sorunların büyüklüğü bu girişimi zorunlu kıldı. Taraflarla görüşmeler yapması için bir komite oluşturduk. Komitenin ilk amacı taraflar arasında ortak nokta bulmak, sorunların çözümünü ise daha sonraya bırakma” ifadelerini kullandı.

 “TEV - DEM: Görüşmeler için hazırız”

TEV-DEM yönetimi, Rojava’nın kazanımlarının korunması için söz konusu girişime destek verdiğini ve görüşmeler yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

K24’e konuşan TEV-DEM yöneticisi Abdülselam Ahmed, görüşmelerin önkoşulsuz olması gerektiğini belirterek, “Halkımızın hizmetine olacağını düşündüğümüz bu görüşmeler için hiçbir önkoşulumuz yok. Ama bizimle görüşmeye gelecek taraflar kazanımlarımız ve prensiplerimiz konusunda hassas olmalı” dedi.

“Birliği sağlamak amacımız, ama tehdit altındayız”

ENKS Genel Sekreteri Suud Mele, “Kürt birliğini sağlamak, ENKS’nin amaçlarından biridir. Fakat diğer siyasi tarafların, özellikle de TEV-DEM’in diyaloga hazır olması ve barış zeminini sağlam tutması gerekir. Çünkü Rojava tehdit altında” ifadelerini kullandı.

Söz konusu girişim çerçevesinde 21 Mayıs’ta çalışmalara başlandı. TEV - DEM, Rojava’yı yöneten Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) içeriyor. PYD’ye muhalif diğer Rojava siyasi partileri ise ENKS çatısı altında faaliyet yürütüyor.