image

PeyamaKurd - Erbil İl Sağlık Müdürü Muhammed, Kürdistan Bölgesi’nde artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına dikkat çekerek önemli bir açıklamada bulundu.

Kovid-19 vakaları ve alınacak olan tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulunan Erbil İl Sağlık Müdürü Dr. Dilovan Muhammed, “Vaka sayılarında geçen aya oranla yüzde 11’lik bir artış var. Delta varyantı bu vakaların yüzde 16’ını kapsıyor ama bu virüs türü hızla yayılıyor. Ama bu çok yüksek bir rakam. Günde ortalama 350-400 vaka tespit ediliyor” dedi.

Vaka sayılarının artması ile Erbil’deki Rojava Hastanesi’nin yeniden koronavirüs hastalarına ayırtıldığını dile getiren Dr. Dilovan Muhammed, koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü toplam 35 sağlık merkezinde oksijene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Rudaw’a konuşan Dr. Dilovan Muhammed, vaka artışı nedeni ile sokağa çıkma yasağı veya tedbirlerin sıkılaştırılması konusundaki görüşlerini Sağlık Bakanlığı ile paylaşacaklarını ifade etti.

Tedbirler konusunda uyarılarını hatırlatan Muhammed, “Vatandaşlar tedbirleri gevşetmemeli. Maske kullanımı, kalabalık yerlerden uzak durma, hijyen kendimizi ve sevdiklerimizi korumanın en etkili yoludur” diye konuştu.