image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Parlamento Başkanı Rewaz Fayeq’in bölgede yaşananlara yönelik bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantı sonrası, bölgedeki gerginliğe vurgu yapıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

“Toplantıda Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgedeki son gelişmeler ele alındı. Olaylarla ilgili Kürdistan Bölgesi’nin tutumu değerlendirildi. Bu çerçevede üç başkanlık, bölgedeki olayların tırmanmasıyla ilgili derin endişelerini dile getirmiştir ki terör tehlikesi artmış, Kürdistan Bölgesi ve Irak üzerinde ciddi tehdit oluşmuştur.

Son birkaç gün içinde ve özellikle bugün sabaha karşı yaşan olaylarla ilgili Kürdistan Bölgesi, askeri yöntemlerin hiçbir şekilde sorunları çözmeyeceğini vurgulamaktadır. Kürdistan Bölgesi, tansiyonun düşürülmesi, sorunlara diplomatik yöntem ve diyalogla çözüm bulunmasını, huzur ve istikrarın sağlanmasından yanadır, Kürdistan Bölgesi’ndeki bütün taraflardan da çekişmelerden uzak durmalarını talep etmektedir.

Kürdistan Bölgesi, Uluslararası Koalisyon güçlerinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde terörle mücadeleye olan desteğini gerekli görmektedir. Özellikle son birkaç ayda terör eylemleri ve hareketliliği artmıştır. Bu yüzden uluslararası toplumdan, hiçbir şekilde terörün baş göstermesine izin vermemesini istiyoruz.”