image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Basra’dan gelen aşiret liderlerinin yanı sıra din adamları, akademisyenler ve kanaat önderlerinden oluşan heyet ile görüşme gerçekleştirdi.

Pirmam’da gerçekleşen görüşmede, konuk heyet Başkan Barzani’ye teşekkür ederken, Basra halkının Başkan Barzani ve Kürdistan halkına selam ve sevgilerini dile getirdi.

Yapılan görüşmede Irak İmar ve İskan Bakanı Bengin Rekani ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Mahmud Muhammed katıldı. Konuk heyet Basra halkı ile Kürdistan Bölgesi halkı arasındaki kardeşlik ilişkilerine vurgu yaptı.

Başkan Barzani ile görüşen Basra heyeti, ölümsüz lider Mela Mustafa Barzani’nin Sovyetler Birliği’nden döndüğünde on binlerce Basralının kendisini karşılamaya gittiğini hatırlatarak, şimdi de aynı sevginin Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan halkına karşı olduğunu ve kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesini istediklerini belirtti.

Heyet görüşmede, Başkan Barzani’nin uygun bir zamanda Basra’yı ziyaret etmesini talep ederek, Basra’nın hizmet yoksunluğu sorunuyla karşı karşıya olduğunu ve Bağdat’taki Kürt bakan ve parlamenterlerin kentin sorunlarının çözümü noktasında destek olmasını istediklerini bildirdi. Heyet, Kürdistan Bölgesi’ndeki kalkınma tecrübesinden Basra’nın da yararlanmasını istediklerini vurguladı.

Öte yandan Başkan Mesud Barzani ise, konuk heyete teşekkür ederek, Kürdistan halkı ile Basra ve Irak’ın diğer bölgelerindeki halk arasındaki dostluk ilişkilerine değinerek, “Irak’ın şimdiye kadarki rejimleri her ne kadar Kürtlerin sisteme karşı olan mücadelesini Kürt – Arap savaşına döndürmek için çaba gösterdilerse de bu konuda başarılı olamadılar” ifadesini kullandı.