image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, 36 yıl önce Baas rejimi döneminde 8 bin Barzani’nin soykırıma uğratıldığı günün, Kürt halkının tarihinde kara bir gün olduğunu dile getirdi.

182 bin Kürt’ün katledildiği Enfal katliamının ilk halkası olan Barzanilere yönelik soykırımın 36’ncı yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Başkan Barzani, “Bugün milletimizin tarihinde kara bir gündür. 36 yıl önce Baas rejimi vahşi bir şekilde, yaşları 9 ile 90 arasında değişen genç, yaşlı 8 bin Barzani erkeğini Irak’ın güneyindeki çöllere sürerek insanlık dışı bir biçimde katletti” dedi. 

“O suç, Kürdistan halkının evlatlarının başına gelen felaketler zincirinin bir halkasıydı ve bu 12 bin Feyli gencinin kaybettirilmesi, Germiyan Enfali ve Halepçe’ye düzenlenen kimyasal saldırıdan, asimilasyona, Araplaştırmaya ve Ezidi kardeşlerimize yönelik terör saldırısı ve suçlara varıncaya dek sürmüştür” ifadelerini kullanan Başkan Barzani, “Tarih boyunca milletimizin kurtuluş mücadelesi ve milletimizin tamamı felaket ve acılara uğramış olsa da düşman, Barzan’a karşı fazlasıyla özel bir kin besledi. Devrim ve işgale karşı başkaldırının merkezi olması ve bağımsızlık yolunun kaynağı olması nedeniyle ondan korktular” sözlerini kullandı. 

Başkan Barzani açıklamasına şöyle devam etti: 

“Düşman 8 bin Barzani’yi Enfal’e uğrattı ancak o yol, yıkılmak bir yana, halen de Kürtlüğü temsil etmektedir.

Maalesef o büyük suçun üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen şimdi bile şovenist düşünce ve Enfalci zihniyet bazı kişi ve tarafların davranışlarında görülüyor ki bu milletimizin Bağdat hükümetleriyle yaşadığı sorunun başlıca olanıydı.

Barzaniler Enfali’nin yıldönümünde şunu söylemek istiyorum ki anmalar sadece acıları hatırlamak için değildir. Anmalar, bugün Irak çöllerinde azizlerimizin toplu mezarları ortaya çıkarılırken, halkımıza karşı utanç duymaları ve bize yapılan ne denli bir zulüm karşısında sessiz kaldıklarını anlamaları için uluslararası vicdanı titretmek ve bütün gücümüzle Enfal zihniyetini ortadan kaldırmak içindir.”